شنبه 10 آبان 1399 _ 14 ربيع الأول 1442 _ 31 اکتبر 2020
فارسی | English
 منوی اصلی
 
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت
 
 
لینکی ثبت نگردیده است.‏
 
تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398     |     کد : 96

گفتگو با دكتر عادل رضائی اقدم، رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

معرفی و بررسی عملکرد دانشکده علوم پایه

گفتگو با دكتر عادل رضائی اقدم درخصوص معرفی و بررسی عملکرد دانشکده علوم پایه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دانشکده علوم پایه با سابقه ترین دانشکده دانشگاه میباشد که در سال 1368 همزمان با تاسیس دانشگاه با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری ریاضی فعالیت خود را آغاز نموده است.  این دانشکده فعالیت های آموزشی خود را با پذیرش دانشجو در رشته دبیری فیزیک و دبیری شیمی گسترش داد. از سال 1384 نیز رشته زیست شناسی در این دانشکده راه­ اندازی شده است. دکتر عادل رضایی اقدم استاد رشته فیزیک نظری، ریاست این دانشکده را به عهده دارد. حوزه مطالعاتی وی، فیزیک انرژیهای بالا، گرانش، کیهان شناسی و ریاضی فیزیک می باشد در این دانشکده دو معاون آموزشی و پژوهشی دکتر رضایی را در انجام ماموریت محوله یاری می دهند معاونت پژوهشی دانشکده که به عهده دکتر علیرضا امانی دانشیار رشته شیمی کاربردی دانشگاه می‌باشد و معاونت آموزشی دانشکده علوم پایه، دکتر بهروز خیرفام استاد گروه ریاضی دانشگاه است.
دکتر عادل رضائی در معرفی  خلاصه ای از این دانشکده گفت: دانشکده علوم پایه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان دانشکده اولین هاست، اولین دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه از این دانشکده است اولین فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد اولین فارغ التحصیل مقطع دکترای دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از این دانشکده است بسیاری از اساتید همینطور تعدادی از اساتید و کارکنان دانشگاه افتخار فارغ التحصیل شدن در یکی از مقاطع تحصیلی را در این دانشکده دارند، در حال حاضر، این دانشکده از 82 عضو هیات علمی، که از این تعداد 19 نفر با مرتبه استادی، 24 نفر با مرتبه دانشیاری، 37 نفر با مرتبه استادیاری و 2 نفر با مرتبه مربی میباشند، در چهار گروه ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی مشغول خدمت هستند. علاوه بر آن تعداد دانشجویان دانشکده علوم در دوره کارشناسی 966 نفر، کارشناسی ارشد 245 نفر و دکتری  263نفر میباشد. در طی سالهای اخیر با حمایتهای بی دریغ ریاست محترم دانشگاه و نیز معاونت پژوهشی 9 آزمایشگاه پژوهشی در گروههای آزمایشی مختلف راه اندازی و تجهیز شده اند و تا حدی مشکل فضای پژوهشی همکاران جوان عضو هیات علمی را برطرف نموده اند.
وی در خصوص موفقیتهای شاخص دانشجویی در این دانشکده گفت: دانشجویان این دانشکده همه ساله در رتبه های عالی کنکور کارشناسی ارشد قبول شده و وارد بهترین دانشگاههای کشور جهت ادامه تحصیل میشوند بطوریکه در سال گذشته پنج نفر از دانشجویان دوره کارشناسی این دانشکده حائز رتبه زیر 100 در کنکور ورودی کارشناسی ارشد بودند. 4 نفر از دانشجویان دوره کارشناسی در المپیاد دانشجویی کشوری سال قبل حائز رتبه های قابل تقدیر شدند که عبارتند از:
مجتبی قشقایی رتبه 19 المپیاد شیمی
مجید مقصودی رتبه 12 المپیاد شیمی
حمیدرضا مرادی رتبه 7  المپیاد زیست
علی گواهی رتبه 14 المپیاد زیست
 دوره های دایر در مقطع دکتری در گروههای مختلف این دانشکده عبارتند از:
  گروه ریاضی: گرایشهای آنالیز، هندسه، جبر، آنالیز عددی و بهینه سازی
  گروه فیزیک: گرایشهای اپتیک-لیزر، پلاسما، ماده چگال، ذرات بنیادی، گرانش و کیهان شناسی
  گروه شیمی: شیمی معدنی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و شیمی فیزیک
دکتر رضائی :  دانشکده علوم پایه پیشگام مقوله پژوهش در دانشگاه است. 
رضائی ادامه داد : به جرات میتوان گفت این دانشکده از پیشگامان پژوهش در دانشگاه میباشد بطوریکه در طول سال 97 اعضای هیات علمی پرتلاش این دانشکده 168 مقاله علمی پژوهشی منتشر نموده اند . لازم به ذکر است 71 درصد از این مقالات در مجلات دارای نمایه JCR چاپ شده است. تعداد بیست و سه مقاله در مجلات چارک اول رتبه بندی JCR (Q1) قرار دارند و پنج مقاله در مجلات دارای ضریب تاثیر بالاتر از 10 چاپ شده اند. البته با توجه به پتانسیلهای فراوان این دانشکده تلاش هیات رئیسه دانشکده و نیز همکاران عضو هیات علمی به سمت افزایش مقالات با کیفیت و نیز هرچه بیشتر کاربردی نمودن پایاننامه ها و رساله ها و نیز تجاری نمودن محصولات است. با نگاه اجمالی به اطلاعات حاصل از پایگاه­های علمی، سه گروه آموزشی شیمی، فیزیک و ریاضی در صدر بیشترین ارجاعات علمی دانشگاه قرار دارند. همچنین هشت نفر اول در تعداد ارجاعات به مقالات علمی از این دانشکده میباشند که عبارتند از: دکتر شهرام رضاپور، دکتر بیوک حبیبی، دکتر حسن ولی زاده، دکتر مهرداد مهکام، دکتر حسین عبدالمحمد زاده، دکتر ذوالفقار رضوانی و مهندس مسعود اکبری. شایان ذکر است که دکتر شهرام رضاپور در زمره یک درصد دانشمندان برتر ISI قرار داشته اند.
سال قبل همکاران گروه فیزیک دانشکده علوم نقش بسزایی در کسب رتبه ششم دانشگاه (در بین دانشگاههای کشور) در پایگاه Nature Index  با چاپ 5 مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید این پایگاه داشتند که توسط ریاست محترم دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.
رئیس دانشکده علوم در ارتباط با چاپ و نشر کتاب و مجلات تخصصی توسط اعضای هیات علمی این دانشکده تصریح نمود: در خصوص چاپ و نشر کتاب و مجلات تخصصی باید عرض کنم که انتشارات دانشگاه در سال 97 یک کتاب چاپ و منتشر نموده است و دو کتاب دیگر نیز در حال سپری کردن مراحل داوری و نشر هستند، که انشالله در سال 98 منتشر خواهند شد. دو مجله تخصصی 
 Communication in Combinatorics and Optimization توسط گروه ریاضی و مجله Communications in Catalysis توسط گروه شیمی منتشر می شوند.
رضائی در باره رئوس برنامه ها و اقدامات  این دانشکده در زمينه حل چالشهاي صنعت و دانشگاه به مواردی همچون جذب 2 طرح خارج از دانشگاه توسط اعضای هیات علمی (با اعتبار دو میلیارد و چهل میلیون ریال) و ثبت دو اختراع اشاره نمود. به گفته ایشان، دو طرح نیز جمعا به مبلغ یک میلیارد ریال در حال عقد قرارداد میباشند. دکتر فرج زاده از اعضای هیات علمی گروه زیست شناسی موفق به عقد قرارداد بین المللی مشترک با موسسه علمی تحقیقاتی کشاورزی کشور فرانسه شده اند.
همکاران دانشکده علوم در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با ارائه چندین محصول فناورانه حضوری فعال داشتند.
دکتر رضائی در باره برگزاری کنفرانسها و سمینارهای انجام گرفته و برنامه های آتی گفت: این دانشکده در سال 97 موفق به برگزاری  سه سمینار با عناوین بیست و یکمین سمینار شیمی فیزیک ایران، سمینار علمی تحلیل پوششی داده ­ها، برگزاری دومین کنفرانس بین المللی نظریه اطلاعات و محسبات کوانتومی و نیز چندین کارگاه درون گروهی شده است، و در نظر دارد بیست و یکمین کنگره ملی شیمی ایران را در سال 1399 برگزار نماید.
وی در تشریح فعالیتهای علمی آموزشی و فرهنگی دانشجویان دانشکده اظهار کرد: علاوه بر فعالیتهای بسیار خوب دانشجویان در انجمن های علمی دانشجویی و شرکت در طرح های شتاب، ایده‌های فناورانه و سایر رویدادهای مشابه و نیز اردوهای آموزشی نیز اشاره نمود. همچنین در راستای ارتباط موثر دانشجویان با مراکز اشتغال زایی، تا کنون دو کارگاه­ فرصت شغلی و مهارت آموزی  برای دانشجویان دانشکده برگزار شده است که در سالجاری نیز در این زمینه درصدد هستیم تا از کارآفرینان برتر استان دعوت نماییم تا دانشجویان بهتر با فرآیندهای اشتغال زایی آشنا شوند. 


چاپ چاپ